Дикий виноград тригострокінцевий ‘Veitchii’ (Parthenocissus tricuspidata ‘Veitchii’) – це культивар дикого винограду тригострокінцевого (Parthenocissus tricuspidata (Sieb. et Zucc.) Plach.). І, як будь-який культивар, для збереження декоративних ознак розмножується тільки вегетативно: укоріненням живців або щепленням. Живці вкорінюються дуже легко, але на власних коренях ‘Veitchii’ в Україні вимерзає в суворі морози. Тому ‘Veitchii’ найчастіше розмножують щепленням на близькоспоріднений дикий виноград п’ятилисточковий (Parthenocissus quinquefolia (L.) Planch.). Таке щеплення робить ‘Veitchii’ морозостійким і забезпечує гарний ріст. З насіння ‘Veitchii’, якого рослина дає в достатку, виростає дичка – дикий виноград тригострокінцевий, який часто неправдиво називають ‘Veitchii’ і дешево продають через інтернет.
Чим схожа і чим же відрізняється форма ‘Veitchii’ від свого батька, дикого винограду тригострокінцевого? У дикого винограду тригострокінцевого теж є присоски, якими він кріпиться до каменів і стовбурів дерев; він досить морозостійкий; росте значно повільніше. У дикого винограду тригострокінцевого є різні форми листя: до вступу в фазу плодоношення лист роздільний, трійчастий, а у плодоносному лист цілісний. Дикий виноград тригострокінцевий ‘Veitchii’ же відрізняється більшим темно-зеленим шкірястим листом і набагато більшою швидкістю зростання.
Де і як садити виноград дикий виноград тригострокінцевий ‘Veitchii’? За допомогою присосок він сам добре кріпиться до різних вертикальним і горизонтальних поверхонь з дерева, бетону, цегли, пластику і навіть скла. На залізних поверхнях горить від перегріву в літню спеку. Також було помічено, що на провітрюваних поверхнях (тин, рабиця, дерев’яні решітки), росте набагато гірше. Не можна садити в глухий тіні будов і великих дерев. Краще росте на сонці при рясному поливі, дає прирости до трьох метрів вже за перший рік. Зазвичай, при помірному поливі, виростає за рік на метр. У перші кілька років обов’язково поливати, особливо в літню спеку. Відстань між саджанцями рекомендується не менше 3 метрів або одна рослина на секцію паркану (2-4 метра), зімкнеться відбувається за 2-3 роки. Взагалі ж дикий виноград тригострокінцевий ‘Veitchii’ в десятирічному віці досягає 7-10 м в довжину, обплітаючи 3-4-х поверховий будинок. Садити його бажано впритул до стіни або огорожі. Якщо пагони довгі, можна спочатку закріпити їх скотчем або постелити уздовж поверхні.
На саджанцях зазвичай добре видно місце щеплення, на ньому не повинно бути обв’язувального матеріалу, інакше утворюється задушлива перетяжка. Місце щеплення при посадці необхідно заглибити на 2-3 см під землю. При осінній посадці необхідно вкрити листям або тирсою. До ґрунтів не вимогливий, але на піщаних ґрунтах поливати необхідно частіше.
Дикий виноград тригострокінцевий ‘Veitchii’ не шкодить фундаменту і стін, скоріше навпаки – захищає будову. По-перше, у ‘Veitchii’ максимальний діаметр стовбура 10 см – це не тополя з метровим діаметром стовбура і величезним вагою. По-друге, обплітаючи землю біля фундаменту, витягує з неї зайву вологу. По-третє, почергово розташоване листя влітку захищають стіну від сонця і дощу. Хотілося б бачити цю красиву і оригінальну ліану частіше на стінах будинків, особливо вона може допомогти скрасити одноманітну і сумну совкову архітектуру.
One Response to Дикий виноград тригострокінцевий ‘Veitchii’