Системи вертикального озеленення в місті – один з можливих варіантів фільтрації забрудненого повітря в умовах щільної забудови мегаполісів. Вертикальні сади і клумби, оригінальні фітомодулі і фітостіни – архітектори створюють незвичайні за своєю естетикою концепції живих стін з рослин, щоб життя городян стало більш екологічним і комфортним. Вчені подають оригінальні ідеї застосування водоростей для облаштування вертикальних клумб, генерують концепції формування живих стін з новаторських матеріалів. У комплексі з вертикальним озелененням будинків інженери пропонують нетривіальні концепції енергопостачання і теплопостачання житла.
Вертикальні сади Патріка Бланка
Французький ботанік Патрік Бланк створює вертикальні сади вже протягом 30 років – фактично він вважається прабатьком ідеї озеленення міст за допомогою благоустрою фасадів будинків фітоклумбами. Архітектор Жан Нувель запросив Патріка Бланка для спільної розробки проекту житлового комплексу в Сіднеї One Central Park, який став найвищою спорудою в світі, що має живу стіну з рослин висотою 116 метрів. Оригінальна деталь будівлі – виносна дзеркальна панель, що проектує сонячні промені на нижні рівні комплексу для кращої інсоляції рослин.
L’Oasis D’Abukir – ще один, більш пізній проект вертикального озеленення Патріка Бланка, реалізований для озеленення колись непривабливої 25-метрової стіни бетонного 5-поверхового будинку в Парижі. Жива стіна складена з 7600 рослин 237 видів, висаджених діагональними хвилями, які формують незвичайний візерунок за рахунок різної кольорової гами зелені і фактури листя.
Безліч ідей Бланка знайшли своє втілення не тільки в озелененні громадських будівель, але і в облаштуванні фасадів приватних будинків. Практично на всіх континентах світу можна знайти споруди з фітостенами дизайну іменитого француза, який прославився своїми вертикальними садами. Для втілення в життя своїх ідей ботанік попередньо досліджує місцеву флору і відбирає найбільш підходящі види квітів і кущів для вертикальної посадки.
Системи вертикального озеленення Лондона
21-метрова фітостіна площею 350 м2, що складається з 10 тис. рослин, висаджених в грунті вагою 16 тонн, була створена в Лондоні дизайнером Гері Грантом з компанії Green Roof Consultancy. Жива стіна з рослин прикрасила фасади готелю в районі вокзалу Вікторія, відомого своєю несприятливою екологічною обстановкою. Квіти для посадки були підібрані відповідно до рекомендацій Королівського садівницького товариства як кращі запилювачі для заманювання метеликів, бджіл, жуків, і як рослини, що забезпечують квітування вертикальної клумби практично цілий рік: крокуси, герань, жовтець, лілійники, папороті. Полив вертикального саду буде відбуватися дощовою водою, зібраною в цистернах на даху, а потім повільно стікає і випаровується в товщі фітомодулів.
Вертикальні сади в Марокко
Французьке архітектурне бюро Мейсон Едуард спроектувало для міста Касабланка, Марокко, житловий квартал Анфа з п’яти еко-хмарочосів з витонченим вертикальним озелененням. Балконні будинки будуть являти собою ажурну сітку білого кольору, по якій буде витися квітуча лоза декоративного винограду Бугенвіль в оточенні жасмину – так будівлі будуть покриті ніжною шапкою пахучих білих квітів. Центром архітектурної композиції виступить одна з будівель, на вертикальних клумбах якої будуть висаджені яскраво квітучі рослини, що створюють контраст з білим квітуванням на фасадах будинків.
Вертикальне озеленення спорткомплексу в Амстердамі
Голландські архітектори студії VenhoevenCS створили проект спортивно-розважального комплексу з фасадом у вигляді вертикального саду для одного з центральних парків Амстердама. За своїм задумом будівля повинна повністю злитися з зеленим ландшафтом паркової посадки, для чого вся його площина буде покрита фітомодулямями з густо висадженими кущами та квітами.
Вертикальний ліс з Мілана
Архітектурна студія Стефано Боєрі спроектувала хмарочос, що дозволяє поєднувати високу щільність забудови міста з інтенсивним озелененням за рахунок висадки на балконах не тільки низькорослих чагарників і квітів, але і дерев. На виносних майданчиках двох житлових будинків висотою 80 і 112 м, закладених в Мілані, планується виростити 900 дерев, 5 тис. кущів, 11 тис. квітучих рослин і при цьому створити 40 тис. м2 екологічно чистого середовища для проживання.
Кількість рослин, залучених в систему вертикального озеленення будинку, еквівалентно лісопосадці площею 1 гектар. Два роки архітектори спільно з ботаніками відбирали види дерев для формування урбаністичного вертикального лісу. Також була проведена серйозна селекційна робота з метою адаптації рослин до виживання на висоті в умовах обмеженого простору.
Вертикальне місто-сад Green8 в Берліні
Концепція будівлі для забудови одного з районів Берліна, розроблена творчим тандемом архітекторів Агнешки Прейбіз і Пітера Сандхауса, має на меті подолання відособленості людини в мегаполісі. Вертикальні сади і теплиці, вбудовані в структуру хмарочоса, заохочуватимуть людей до спілкування в процесі спільного вирощування та догляду за рослинами. За своєю конфігурацією хмарочос схожий з вісімкою, і навіть більше – з гігантською раковиною, що вміщає житлові простори, зелені тераси, парки і басейни.
Вертикальне озеленення міст Азії
Клаптевий алюмінієвий фасад аптеки і клініки в Японії за проектом Кенго Кума, покритий спіненим полістиролом горбистої фактури, містить безліч отворів, крізь які пробиваються зелені кущики вертикального саду. Ємності з рослинами поміщені між лицьовою площиною будівлі і повітряним зазором вентильованого фасаду, їх зрошення проводиться за допомогою трубок, підведених від системи водопостачання споруди.
Оригінальний будинок-сад спроектувала італійська студія 3Gatta для міста Сіянь в Китаї – хмарочос асоціюється з гігантським стелажем, на полицях якого розмістилися окремі житлові блоки. Питання озеленення будівлі вирішено за допомогою високого прольоту, підтримуваного колонадою, з висадженими деревами – це своєрідний парк всередині споруди.
Системи вертикального озеленення в Європі
Французькі архітектори з компанії Chartier-Corbasson спроектували будівлю для міністерства промисловості Пікардії в Ам’єні, натхненні японськими садами. Так фасад будівлі набув вигляду кам’яної брили, покритої мохом і лишайником.
25 видів середземноморських рослин, включаючи шафран, лаванду і розмарин, використовували португальські дизайнери брати Ребел для створення вертикального саду на фасаді житлового будинку в Лісабоні.
Нові технології в вертикальному озелененні мегаполісів
На відміну від традиційних вертикальних садів, які потребують спеціальних підтримуюючих структур, вчені політехнічного інституту Барселони запропонували абсолютно новий вид будівельного матеріалу – органічний бетон, який сприяє розвитку моху і лишайника. Верхній, біологічний шар бетону буде затримувати дощову воду, створюючи сприятливі умови для розвитку зелені. Середній шар матеріалу – вологостійкий – він буде перешкоджати проникненню вологи всередину стін і зупиняти їх руйнування. Крім того, новий вид бетону буде поглинати вуглекислий газ, виступати в ролі ізолюючого і терморегулюючого покриття.
Залишити відповідь